Seminarium ↗2016

6 kwietnia {środa}

15:3017:30
Sala Studyjna, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32

BodyPedia - | Starość |

Dyskusje z udziałem zaproszonych gości. Prowadzenie Jarosław Fret i Małgorzata Jabłońska.

| Starość |
Piotr Bursiewicz,
Savvas Stroumpos
Richard Shusterman
Mirosław Kocur

6/04/2016 {środa} 15:30–17:30
Studio Na Grobli, Sala Studyjna

Wstęp wolny

W języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.

BodyPedia

Przepisując manuskrypty, średniowieczni kopiści wypisywali niejednokrotnie na marginesach tekstów lub pomiędzy wierszami wyjaśnienia trudniejszych terminów i uwagi dotyczące tekstu – glosa. Z czasem było ich tak wiele, że zaczęły stanowić wartość samą w sobie, były więc zbierane i wydawane osobno w postaci glosariusza – słownika, który nierzadko usamodzielniał się od dzieła, któremu początkowo towarzyszył. Dziś glosariusze stanowią wielojęzyczne zbiory terminów z danej dziedziny ułatwiające prace translatorskie.

Jarosław Fret

jest założycielem i liderem Teatru ZAR, reżyserem, aktorem, dyrektorem Instytutu Grotowskiego. Był wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego Filii we Wrocławiu, przewodniczącym Rady Kuratorów i kuratorem ds. teatru Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W latach 1999–2002 zrealizował szereg wypraw do Gruzji, Armenii i Iranu, prowadząc poszukiwania w obrębie najstarszych form muzyki chrześcijańskich kościołów wschodnich.

Małgorzata Jabłońska

Małgorzata Jabłońska jest teatrologiem, doktorantką na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się historią i problematyką treningu aktorskiego oraz opartymi o działania cielesne strategiami niewerbalnej komunikacji w teatrze i życiu społecznym. Jej artykuły wydane zostały m.in. w tomie Lektury dramatyczności. Eseje z dramatologii i Gazecie Teatralnej „Didaskalia”. Zorganizowała międzynarodową konferencję Praktyki teatralne Wsiewołoda Meyerholda (Wrocław, 2013). Jest jednym z człon­ków-założycieli Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA.

Piotr Bursiewicz

Piotr Bursiewicz pracuje jako rehabilitant i coach sportowy. Jest założycielem i głównym rehabilitantem Instytutu Rehabilitacji Sportowej RehaBursiewicz. Od 30 lat specjalizuje się w leczeniu schorzeń kręgosłupa oraz rehabilitacji sportowej, pourazowej, powypadkowej i pooperacyjnej. Szkoli fizjoterapeutów, instruktorów oraz lekarzy w kraju i za granicą. Od kilku lat współpracuje z Kadrą Narodową Lekkiej Atletyki oraz Instytutem Grotowskiego.

Savvas Stroumpos

Savvas Stroumpos urodził się w 1979 roku w Atenach (Grecja). W 2002 roku ukończył szkołę teatralną przy Narodowym Teatrze Grecji. W 2003 roku uzyskał tytuł magistra praktyki teatralnej Uniwersytetu Exeter. Od 2006 roku pracował jako asystent reżysera Theodorosa Terzopoulosa.

Richard Shusterman

Richard Shusterman pracuje w Dorothy F. Schmidt Eminent Scholar in the Humanities oraz jako dyrektor Center for Body, Mind, and Culture na Uniwersytecie Atlantydzkim Stanu Floryda. Jest filozofem i inicjatorem somaestetyki – uzyskał tytuły licencjata i magistra na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie oraz tytuł doktora na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Mirosław Kocur

Prof. Mirosław Kocur jest reżyserem i antropologiem teatru, dyrektorem Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego i wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filii we Wrocławiu. Wniósł znaczący wkład do performatyki i edukacji teatralnej. Jego badania, oparte na bogatym doświadczeniu teatralnym, skupiają się na rekonstrukcji źródeł teatru. Opublikował Teatr antycznej Grecji (2001, Nagroda indywidualna MENiS i Dolnośląski Brylant Roku), We władzy teatru.