Seminarium ↗2016

7 kwietnia {czwartek}

17:4519:15
Sala Studyjna, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32

Starożytna keralska tradycja sztuki walki i kultury fizycznej

Pokaz pracy Sathyanarayanana Govindana Kutty’ego Naira
Asystenci: Rajasekharan Nair Nagappan Nair, Raam Kumar Ravikumar

7/04/2016 {czwartek} 17:45–19:15
Studio Na Grobli, Sala Studyjna

Wstęp wolny

W języku angielskim z tłumaczeniem na język polski

Starożytna keralska tradycja sztuki walki i kultury fizycznej

Północny styl kalarippajattu, mający korzenie w północnym Malabarze w Kerali w Indiach, był samodyscyplinującym systemem treningu ciała i umysłu dla młodych ludzi, który został włączony do edukacji młodzieży między IX a XII wiekiem n.e. Kalari, duchowa przestrzeń, gdzie kalarippajattu było praktykowane, grało w tamtych czasach ważną rolę w każdej wiosce.

Sathyanarayanan Govindan Kutty Nair

Sathyanarayanan Govindan Kutty Nair jest mistrzem (Gurukkal), sekretarzem i liderem zespołu prezentacyjnego CVN Kalari Sangham w Trivandrum (Kerala, Indie). Funkcje te odziedziczył po swoim ojcu – Gurukkalu Sri. C V Govindanie Kuttym Nairze w styczniu 2006 roku. Jest także mistrzem i lekarzem w Klinice Kalari Chikilsa działającej przy CVN Kalari. Zaczął uprawiać kalarippajattu w wieku 10 lat pod okiem swojego ojca, który był synem Sri. C.V. Narayanana Naira, wielkiego propagatora kalarippajattu, który wskrzesił wymierającą tradycję tej sztuki w latach 50. XX wieku.

Rajasekharan Nair Nagappan Nair

Rajasekharan Nair Nagappan Nair rozpoczął praktykę kalarippajattu pod okiem mistrza Gurukkala Sri C. V. Govindana Kutty’ego Naira w 1969 roku w CVN Kalari w Trivandrum (Kerala, Indie). Zdobywca tytułu indywidualnego i zespołowego Stanowych Mistrzostw Kalarippajattu w latach 1972 i 1975. W okresie treningów prowadzonych przez Gurukkala wielokrotnie uczestniczył w krajowych i międzynarodowych prezentacjach kalarippajattu.

Raam Kumar Ravikumar

Raam Kumar Ravikumar rozpoczął trening kalarippajattu pod okiem swojego dziadka, Gurukkala Sri C. V. Govindana Kutty’ego Naira w wieku 7 lat w CVN Kalari w Trivandrum (Kerala, Indie). Od 2006 roku, po śmierci dziadka, kontynuuje praktykę pod kierunkiem swojego wuja, Sri G. Sathya Narayanana Naira w CVN Kalari w Trivandrum. Od 2000 roku bierze udział w licznych pokazach scenicznych kalarippajattu jako członek profesjonalnego zespołu CVN Kalari. Obecnie pracuje w Attakalari Centre for Movement Arts w Bangalurze, w Indiach, prowadząc Wydział Kalarippajattu.