Seminarium ↗2016

4 kwietnia {poniedziałek}

17:0019:30
Sala Studyjna, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32

Kokyu Ho. Praktykowanie oddechu

Pokaz pracy Przemysława Błaszczaka ze Studia Dwóch Ścieżek

4/04/2016 {poniedziałek} 17:00–19:30

Studio Na Grobli, Sala Studyjna

Wstęp wolny

W języku polskim z tłumaczeniem na język angielski

Kokyu Ho. Praktykowanie oddechu

Pokaz pracy stanowi rezultat trzyletniej, zamkniętej pracy studyjnej. Konfrontując się z zadaniem, jakie sobie postawiliśmy – stworzeniem treningu na potrzeby aktora czy performera – i wychodząc od treningu sztuk walki (w tym przypadku aikido), odkryliśmy wiele możliwych kierunków pracy. Kluczowymi dla pracy Studia Dwóch Ścieżek stały się zachowanie wierności tradycji i pytanie o to, jak pozostając jej wiernym, stworzyć jednocześnie możliwość przekroczenia jej i przeniesienia na inny grunt, jakim jest teatr.

Studio Dwóch Ścieżek

Studio Dwóch Ścieżek, w oparciu o doświadczenia liderów Studia w zakresie sztuk walki, Przemysława Błaszczaka (aikido) i Jakuba Gontarskiego (capoeira), podjęło poszukiwania treningu, w którym najważniejsza są idee konfrontacji i pogłębionego rozumienia funkcji treningu w pracy studyjnej. Pierwszy etap pracy skoncentrowany był na „dwóch ścieżkach” – dwóch odmiennych tradycjach ruchowych, japońskiej i brazylijskiej, oraz stanowił próbę znalezienia obszaru wspólnego, z którego czerpać mógłby performer czy ogólniej „człowiek praktykujący”.

Przemysław Błaszczak

studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Aktor, pedagog, od 1995 roku związany z Instytutem Grotowskiego (do 2007 Ośrodkiem Grotowskiego).