Behawioralna terapia układu ruchu

Część 1. Wprowadzenie: poglądowe informacje z zakresu anatomii i biomechaniki

Część 2. Założenia behawioralne w terapiach układu ruchu

Część 3. Systemy autodiagnostyki i świadomej autokontroli

Część 4. Systemy świadomości ciała i jego funkcji w terapii

Terapia behawioralna ma na celu zarówno przyswajanie nowych zachowań, jak i eliminowanie tych, które są niekorzystne. W bardzo ogólnym założeniu, możemy nabywać pewne zachowania przez naśladowanie (shadowing), projekcję filmu instruktażowego (symbolicznie) oraz w sposób ukryty (antycypowanie w myślach). W celu wytworzenia określonego wyobrażenia ruchowego w oparciu o biomechanikę i fizjologię konieczne wydaje się działanie tu i teraz. Wymusza ono u pacjenta odpowiedni poziom koncentracji na bazie odczuć płynących z układu ruchu. Zaistnienie zwrotnej korelacji pomiędzy mózgiem i ciałem umożliwia pracę terapeutyczno-świadomościową na bardziej zaawansowanym poziomie, zwiększając tym samym jej skuteczność. Podobnie jak w terapiach psychologicznych, do koniecznych należy dokonanie diagnostyki, niezależnie od rodzaju leczonych zaburzeń. Wyróżnikiem terapii behawioralnej w odniesieniu do układu ruchu jest system uwrażliwienia świadomościowego, w którym kładziemy nacisk na edukację autodiagnostyczną. Kolejnym etapem jest autoterapia oparta o wzbudzone w pacjencie pozytywne oczekiwania wobec leczenia, a także doprowadzenie pacjenta do przejęcia odpowiedzialności za terapię. Całości działań towarzyszą przypisane procedury terapeutyczne prowadzone przez wyszkolonych rehabilitantów i lekarzy.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że ciało jest traktowane i postrzegane w formule świadomości zewnętrznej (artystyczna, społecznościowa, reprezentatywna). Nieukształtowana pozostaje natomiast świadomość wewnętrzna oparta na wyobrażeniu i znajomości zjawisk zachodzących w jego wnętrzu.

Do zbędnych należy wymuszenie na ogóle społeczeństwa szczegółowej znajomości anatomii, biomechaniki czy fizjologii. Wiedzę tą zastąpiłby system behawioralnej terapii układu ruchu, kształtujący reaktywność wyobrażeniową.

Behawioralna terapia układu ruchuBehawioralna terapia układu ruchuBehawioralna terapia układu ruchuBehawioralna terapia układu ruchuBehawioralna terapia układu ruchuBehawioralna terapia układu ruchu