Fighting Monkey – architektura trzęsienia ziemi

Próbuj. Baw się. Zmieniaj role. Prowadź. Daj się prowadzić. Walcz. Przystosowuj się. Ucz się. Pracuj z tym, co masz i kim jesteś. Fizyka. Anatomia. Zdolność przystosowania się. Wyobraźnia. Ciekawość. I najważniejsze: kreatywność.

Improwizacja i kreatywność są niezbędne w rozwiązywaniu problemów. Rozwiązywanie problemów jest niezbędne do przetrwania – na scenie, ale przede wszystkim w życiu. Życie rzadko układa się w myśl scenariusza, zgodnie z oczekiwaniami, na zawołanie. Jest pełne zawirowań, zawsze dynamiczne i nieprzewidywalne. Otacza go kontekst. Jest złożone.

Fighting Monkey to otwarty i długofalowy program badań nad ludzkim ruchem, stworzony przez RootlessRoot. Jozef Frucek i Linda Kapetanea skupiają się na podstawowym warunku życia, czyli przetrwaniu, i na związanych z nim cechach: kreatywności, zdolności przystosowania się i wiedzy. FM ma na celu przywrócenie kontaktu z fundamentalnymi zasadami, z których rodzi się ruch i które umożliwiają bardziej funkcjonalne relacje ze złożonym środowiskiem, w którym na co dzień żyjemy. Praktyka FM polega na tworzeniu architektury trzęsień ziemi dla ciała. W cyklu złożonych sytuacji i gier ruchowych ciało podlega presji i nieregularności, wykształca umiejętność obserwacji oraz rozwija neuroplastyczność, wytrzymałość i energię, co prowadzi do lepszych strategii przetrwania, sprzyja improwizacji i kreatywności.