Seminarium ↗2016

6 kwietnia {środa}

9:0013:00
Sala Teatru ZAR, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32

Metoda Tomoe butō

Warsztaty prowadzone przez Kagayę Sanae i Amano Uzumi z zespołu Tomoe Shizune & Hakutobo

 5–7 kwietnia 2016 {wtorek–czwartek} 9:00–13:00

Studio Na Grobli, ZARzona

W języku angielskim


Kontakt i zgłoszenia
Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 28 marca 2016 roku na adres Justyny Rodzińskiej-Nair: justyna@grotowski-institute.art.pl, wpisując w temacie wiadomości „Warsztaty BodyConstitution” z dopiskiem tytułu wybranych warsztatów. Liczba miejsc ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Koszt: 250 PLN

Metoda Tomoe butō

Butō to współczesna japońska sztuka sceniczna. Członkowie zespołu przedstawią wszechstronną metodę Tomoe butō, która pozwala na wypracowanie ekspresji ciała w oparciu o techniki butō. Istotnymi elementami metody są relacja „świadomości ciała” i „środowiska (scenicznego)” oraz pełna afirmacja indywidualności tancerza/aktora. Uczestnicy warsztatów będą doskonalić techniki twórczej fizycznej ekspresji, w tym taniec i techniki aktorskie.

Zespół Tomoe Shizune & Hakutobo

Zespół Tomoe Shizune & Hakutobo powstał w 1987 roku. Prowadzi go Tomoe Shizune, który odpowiada za reżyserię, choreografię, muzykę i oprawę plastyczną wszystkich spektakli zespołu. Mistrz Tomoe jest jedynym uczniem twórcy butō, Hijikaty Tatsumiego, który wiernie kontynuował, a następnie rozwinął tę formę sztuki, tworząc metodę Tomoe butō, pierwszą w Japonii wszechstronną współczesną metodę sztuki scenicznej. Zespół współpracował z artystami reprezentującymi inne gatunki, m.in.

Kagaya Sanae

Kagaya Sanae jest tancerką butō, uczennicą Tomoe Shizune, członkinią zespołu Tomeo Shizune & Hakutobo. Jest także arcymistrzynią klasycznego tańca japońskiego. Posiada dyplom Tokijskiego Uniwersytetu Sztuki. Jako studentka brała udział w spektaklach zespołu Tomoe Shizune & Hakutobo. Występowała wielokrotnie, w zespołach i solowo, na międzynarodowych festiwalach teatru i tańca. Uczestniczyła m.in.

Amano Uzumi

Amano Uzumi jest tancerką butō i mistrzynią ikebany – tradycyjnej japońskiej sztuki układania kwiatów. W 1985 roku została uczennicą Hijikaty Tatsumiego, a w 1987 roku Tomeo Shizune. Była główną tancerką w spektaklu Magdalena kosmosu skóry – historia drzewa, zaprezentowanego w oficjalnym programie Festiwalu Toga w 1989 roku, z choreografią, w reżyserii i z muzyką Tomeo Shizune. Grała też w wielu innych spektaklach Tomeo Shizune. Wystąpiła m.in.